ЂАВОЉА ВАРОШ

 

 

   

Ђавоља Варош je jeдан oд најатрактивнијих локалитета у оквиру геонаслеђа. Безброј пута гледана али увек радо поново посећивана. Налази се на јужним падинама Радан планине, 30 километара од Куршумлије.

 

Ђавоља Варош је сведок геолошких процеса који су се догодили на овом простору пре двадесет милиона година. Када су  беснели вулкани, пљували ватру и камен и са њом руду још увек скривену у недрима ове планине. Подручје Ђавоље Вароши, површине око 70 хектара, изграђено је од миоценских хидротермално промењених хорнбленда андезита и њихових пирокластита, вулканских бреча и туфова које припадају Лецком андезитском комплексу.

 

Главни феномен Ђавоље Вароши је скупина око 200 главолутака, тј вретенастих стубова са каменим капама на врху. Висине су 2 до 15 метара, дебљине и до неколико метара. Настали су ерозијом хидротермално промењених андезитских вулканских бреча и туфова.

 

Главолутци се налазе на десној обали Жутог потока, на надморској висини између 660 и 700 метара на стрмим, дубоко усеченим падинама Ђавоље и Паклене јаруге. У залеђу јаруга је ерозиона челенка испресецана бројним браздама и вододеринама.